PET GODINA RUTE

PET GODINA RUTE

4.12.2024

Regionalna unija teatara (RUTA) obeležava pet godina od pokretanja platforme za saradnju i razmenu predstava, ideja, autora najuticajnijih gradskih pozorišnih kuća bivše Jugoslavije. Manifestacija koja se tokom godine održava šest puta - na scenama članica Unije, počela je obraćanjem Duška Ljuštine iz Kazališta Ulysses, dok su na pozornici stajali upravnici ostalih pet pozorišta. “Svi mi volimo, nebeski volimo, pozorište, kazalište, gledalište, teatar. Molim vas da pomognete u toj našoj misiji, jer mi mislimo da svet može biti bolji, lepši, humaniji, pravedniji, s mnogo više ljubavi nego što je to danas”, rekao je Ljuština i pozvao gledaoce da aplauzom otvore festival.

RUTA je osnovana na inicijativu Beogradskog dramskog pozorišta oktobra 2019. godine – protokolom o saradnji između regionalnih, gradskih teatara sa namerom da se kroz mrežu saradnje i kolaboraciju sa evropskim fondovima za kulturu razvija i unapredi teatarska praksa. Ciklusi gostovanja najboljih produkcija traju godinu dana, a festival je revijalnog karaktera i jedan od ciljeva je kontinuirano prisustvo istih teatara tokom jedne godine pred publikom u čitavom region, na svaka dva meseca u jednom od pozorišnih centara.

Peti po redu susret otvoren je premijerom najnovije produkcije Beogradskog dramskog pozorišta. U pitanju je spektakl „Čarli Čaplin - Svetla velegrada“ u režiji Amalije Benet i Nikite Milivojevića, po muzici Teodorosa Oikonomoua i stihovima Stavrosa Stavroa, realizovan u saradnji sa Nacionalnim teatrom iz Atine. Inspirisana Čaplinovom romantičnom komedijom “Svetla velegrada” (1931) i tehnikama nemog filma, u adaptaciji koju potpisuju Benet, Milivojević i Oikonomou, predstava je rađena kao neobični mjuzikl. Scenografiju radi Stamatina Tzoka, a kostime Jelena Stokuća. Dizajner svetla je Kristina Tanasoula. Igraju: kiparski umetnik Prokopis Agatokleus, te Stefan Radonjić, Mina Nenadović, Milorad Damjanović, Vesna Čipčić, Vukašin Jovanović, Stanislava Nikolić, Ivan Zablaćanski, Miloš Lazarov, Dejan Karlečik, Tamara Šustić, Stefan Starčević, Amar Ćorović/ Arsenije Arsić. Za klavirom je bio Teodoros Oikonomou.

Već 2. decembra na programu je “Ljubičasto” Kamernog teatra 55 iz Sarajeva. To je autorski projekat ekipe predstave, u režiji Selme Spahić. Tekst je proizašao je iz improvizacija u kojima su učestvovali, sem rediteljke i Tatjana Šojić, Maja Izetbegović, Boris Ler, Sabit Sejdinović, Anja Kraljević, Emina Omerović. Istražene sugranice između razumevanja i podrazumevanja, brige i gušenja, iskrenosti i okrutnosti, ljubavi i sebičnosti, tradicije i primitivizma… Projekat se bavi konzervativnošću i uskogrudnošću koje krijemo iza najboljih namjera, mnogo brige i još više ljubavi. Rezultat je priča o jednoj ženi koju mislimo da poznajemo. O tankoj liniji između njene slobode i našeg fašizma. Predstava je premijerno izvedena krajem 2021. godine i izvedena je na najznačajnijim festivalim u regionu. Autorsku ekipu čine i dramaturg Emina Omerović, te Adisa Vatreš Selimović, koja potpisuje kostimografiju i scenografiju i Draško Adžić, kompozitor.

Teatar Ulysses predstavlja 3. decembra novi projekat - "Prosjačku operu” Bertolta Brehta i Kurta Vejla, u režiji Lenke Udovički, rađen u koprodukciji sa zagrebačkim kazalištem "Gavela". Breht u "Operi" ne insistira na didaktičnom, već direktno pokazuje i prokazuje korumpiranost koja prožima društvo od vrha do dna, blisku saradnju kriminalca s onima koji bi trebalo da ih hapse. U današnjem neoliberalnom kapitalizmu svedočimo pojavama koje i te kako potvrđuju postojanje takve ili slične sprege, ukazujući na gotovo ciničan karakter našega socijalnoga trenutka. Komad je rađen u prevodu Karla Hubaka, koji je i dirigent, aranžer i kompozitor, dramaturg je Željka Udovičić Pleština, koreograf Staša Zurovac, scenograf i dizajner svetla Deni Šesnić, kostimograf Bjanka Adžić Ursulov, a Davor Roko potpisuje oblikovanje zvuka. Glumački ansambl čine: Bojana Gregorić Vejzović, Nika Ivančić, Anica Kontić, Ana Kvrgić, Lana Meniga, Barbara Nola, Mada Peršić, Tara Rosandić, Dijana Vidušin i Desni Sanković. U orkestru sviraju: Jurica Bajević, Jakov Gojmerac, Martina Jembrišak, Filip Lusavec, Sven Matijević i Filip Mlinarić.

Narednog dana, Mestno gledališče ljubljansko izvešće komad “Čas za veselje” Arne Ligrea, u režiji Anje Suše. Predstava je napisana prepoznatljivim stilom ovog savremenog norveškog romanopisca i dramatičara, koji svakodnevni govor uzdiže u carstvo poezije. Odlikuje ga rascepkanost i eliptičnost, ispod kojih izviru burne emocije dramskih likova. To je samo naizgled jednostavan postupak, ali u realizaciji je veoma rafiniran i složen i uspeva da izrazi čak i najkontradiktornije misli i osećanja. Prevod potpisuje Marija Zlatnar Moe, dramaturg je Petra Pogorevc, scenograf Igor Vasiljev, kostimograf Leo Kulaš, kompozitor I dizajner zvuka Val Furst. Igraju: Judita Zidar, Matevž Sluga, Mirjam Korbar, Nataša Tič Ralijan, Jaka Lah, Gašper Jarni, Filip Štepec, Gal Oblak.

Dramski teatar iz Skoplja predstaviće 5. decembra beogradskoj publici predstavu “Neobičan slučaj sa psom u noći” – adaptaciju izuzetno popularnog romana Marka Hadona, koju potpisuje ugledni, savremeni, britanski dramatičar Sajmon Stivens, u režiji Zoje Buzalkovske. Misteriju ubistva komšijskog psa pokušava da reši autistični, ali genijalni tinejdžer, a čitav zaplet oslanja se na britansku tradiciju “whodunit” krimi romana, pre svega na Artura Konana Dojla i Šerloka Holmsa. Igraju: Milivoje Obradović, Vanja Jovićević, Jelena Nenezić, Miloš Pejović, Ivona Čović, Pavle Popović.

Poslednje večeri festivala, RUTI se po prvi put pridružuje Centar za kulturu Tivat iz Crne gore. Izvešće “Ćelavu pevačicu” Ežena Joneska, poslednji rediteljski poduhvat Jagoša Markovića. Prebačena u domaće okolnosti, bokeljsko okruženje, Markovićeva adaptacija Joneskove komedije apsurda otvara savremeni uvid u ovaj žanr. Na bokeški dijalekt komad je preveo Neven Staničić koji potpisuje i scenski govor, a u autorskoj ekipi su kostimografkinja Marija Marković-Milojević i scenografkinja Tara Lazarević-Kisić. Igraju: Olga Odanović, Branko Bane Vidaković, Dubravka Drakić, Momčilo Otašević, Sandra Bugarski i Branimir Bane Popović.

pročitaj još sličnih vesti

1

/

2

No items found.