СЕДАМДЕСЕТ И ШЕСТ ГОДИНА БЕОГРАДСКОГ ДРАМСКОГ ПОЗОРИШТА

СЕДАМДЕСЕТ И ШЕСТ ГОДИНА БЕОГРАДСКОГ ДРАМСКОГ ПОЗОРИШТА

21.2.2023

.

Решењем Народног одбора града Београда, у другој половини 1947. године основано је Градско позориште, 1949. преименовано у Београдско драмско, седиште је требало да буде Дом културе Четвртог рејона, на Црвеном крсту - у изградњи. Прва премијера, “Младост отаца” Бориса Горбатова, у режији Петра С. Петровића изведена је 20. фебруара 1948. на сцени Народног позоришта. Годину дана касније отворена је и зграда на Крсту.Данас је БДП упркос турбулентним временима – кризама, цензурама, репертоарским лутањима, успео да се врати на сам врх београдског, али и регионалног театарског живота. Инфраструктурна улагања омогућила су не само осавремењену опрему, већ и другачији дизајн ентеријера у складу са најмодернијим трендовима, као и завршетак реализације пројекта треће – отворене сцене БДП Арене. Последњих година, подмлађено и савремено дизајнирано, у складу са новим миленијумом, Београдско драмско позориште намеће се као покретач нове стваралачке енергије кроз богату годишњу продукцију, сарадњу са водећим домаћим, регионалним и европским уметницима, успостављање креативних веза са театрима из центара у окружењу оснивањем два регионална фестивала (РУТА група Триглав и “Наши дани”).

"Мало је позоришта у региону која могу да се похвале стажом и успехом које из године у годину бележи Београдско драмско позориште”, честитка је градске секретарке за културу Наташе Михаиловић Вацић. “За нас у Граду, као финансијере и оне који воде рачуна о установана културе, најважније је то што БДП даје шансу младим уметницима и ствараоцима, а истовремено доводи велика имена – и европска и регионална. РУТА је за свега четири године постала најфреквентнија сарадња у региону икада. Све оно што БДП ради јесте пут који треба следити. Град Београд је ту да подржи ове напоре, посвећеност и одговорност свих запослених, а тај пут треба да се настави и кроз један домаћински однос према кући и сопствени менаџмент, што (директор БДП-а) Југ Радивојевић, уз помоћ свих вас и чини”, рекла је она.Директор БДП-а Југ Радивојевић нагласио је да је у протекле 4 године све планирано у позоришту и спроведено. "У три и по године имали смо 27 премијера, што је у просеку 7 по сезони, више од хиљаду представа на својим сценама и гостовањима, више од 1.500 одржаних проба, и то у време обележено пандемијом. Када сагледате те бројке, шватите да је БДП радило ако драгстор”, рекао је Радивојевић, истичући немерљив допринос свих запослених, гостујућих сарадника, аутора и пријатеља.

Радивојевић се осврнуо на четврту по реду годишњу брошуру Позоришта, као и на низ инфраструктурних радова спроведених у театру последњих година. Нагласио је да је прошле године реализован пројекат нове – отворене сцене БДП Арене, која је добила новог покровитеља Миленијум Тим, чије ће име носити. Последњи у низу подухвата односи се на Велику сцену “Оливера и Раде Марковић”. “Реновирали смо је, променили седишта и завесу на сцени", казао је Радивојевић.За њега нема дилеме да је ова сезона БДП-а пуна изазова у којој ће БДП продуцирати 7 премијера. "Посебно ме радује да ћемо у пројекту “Нови гласови”, у августу представити преко 50 младих аутора, редитеља и глумаца који ће на нашој летњој сцени имати пет премијера. репризираћемо тај програм у децембру, а у међувремену организоваћемо турнеју по земљи и играти те представе по градовима Србије", казао је Радивојевић и додао да је представа "Цемент" у продукцији БДП-а позвана да оде на Позоришни фестивал у Берлину.Управни одбор БДП-а Александар Стаматовић, председник, Снежана Кутрички, Милорад Дамјановић, Иван Томић и Александар Дунић, донео је одлуку о додели традиционалних, годишњих признања Позоришта:Награда „Татјана Лукјанова“ - главна награда за вишегодишњи допринос Београдском драмском позоришту и позоришном животу Србије у 2022. припала је Александру Денићу, који је аутор 7 сценографија у БДП-у у последњих 15 година, добитник бројних најзначајнијих домаћих и европских награда у области позоришне, филмске и примењене ликовне уметности за сценографију и допринос сценском дизајну. Последњих десет година сарађује са еворпски признатим, немачким редитељем Франком Касторфом што је му је омогућило дубље и садржајније преиспитивање и успостављање сопствене дизајнерске естетике. За представу “Божанствена комедија” он у сведеним, интеркултурним повезницама са модерним цивилизацијским, иконопластичним назнакама успева разигра готово читав простор Београдског драмског позоришта.

Денић је, захваљујући на награди и честитајући БДП-у рођендан, посебно захвалио техничком сектору тог позоришта и глумцима - на стрпљењу. “Сваки пут кад измишљамо неке нове догодовштине и ситуације које они успешно реше, то је још драже. Остаје велико задовољство кад видимо како позориште напредује. Мислим да ћемо ићи још даље, смишљати још нових препрека што за глумце што за технику, али надам се да ћемо то исто у овако добром, фуриозном темпу решавати”, рекао је Денић, који потписује и сценографију представе “Идиот”.Награде за уметничко достигнуће добили су: Бранка Катић за улогу Бланш у представи “Трамвај звани жеља” Тенеси Вилијемса, у режији Ленке Удовички; Марко Гверо за улогу у представи „Божанствена комедија“ редитеља Франка Касторфа и Ана Томовић за режију представе „Заљубљени Шекспир“ Марка Нормана и Тома Стопарда, у адаптацији Ли Хола.Бранка Катић је, захваљујући се на награди, посебно истакла допринос редитељке Ленке Удовички. "Она је имала мудрост и стрпљење да нас води кроз овај процес. Требало је доста храбрости да се урони у сав очак, бол, рањивост моје Бланш“, рекла је она."Дугујем велику захвалност позоришту и мојим чаробним глумцима на бескрајном стрпљењу и љубави", казала је редитељка Ана Томовић, примајући признање.Награда за колективну игру припала је ансамблу„Божанствене комедије“ Франка Касторфа: Александар Јовановић, Александар Радојичић, Бојана Стојковић, Дуња Стојановић, Јана Милосављевић, Марко Гверо, Милена Васић, Милан Зарић и Наташа Марковић.

„Захваљујем се у име целе екипе представе Београдском драмском позоришту за прилику да радимо са једним од највећих редитеља данашњице. Захваљујем се и у његово име на награди“, рекао је Александар Радојичић.Награду за „сарадника године“ добио је шеф позоришног клуба „Шонкс бар“ Недељко Давидовић - Шоне, а Награду „Михајло Фејзуловски“ за посебан допринос и ангажовање у раду из редова запослених добили су: Марко Кекезовић (шеф тона), Горан Стојиљковић (шеф маркетинга) као и суфлери и инспицијенти: Јована Матић, Оливера Милосављевић,Зорица Попов, Зоран Милојевић, Дејан Поповић и Здравко Ђекић.Дуго најављивана премијера по капиталном делу светске књижевности - „Идиот“ по роману Фјодора Михајловича Достојевског, у драматизацији Владимира Табашевића и режији Ивице Буљана изведена је исте вечери. Овај комад је урађен у сарадњи са Издавачком кућом „Лагуна“. Превод романа Достојевског потписује Јован Максимовић, а ауторску екипу чине сценограф Александар Денић, костимограф Ана Савић Гецан, композитор Митја Смрекар. За сценски говор задужена је др Љиљана Мркић Поповић. Играју: Александар Јовановић, Бојана Стојковић, Весна Чипчић, Ива Илинчић, Јана Милосављевић, Лука Грбић, Милан Зарић, Милан Колак, Милош Петровић Тројпец, Мирјана Карановић, Недим Незировић, Милутин Милошевић, Никола Малбаша, Тамара Алексић

Прочитај још сличних вести

1

/

2

No items found.